Zasady

Sudoku gra się na siatce, która składa się z 9 x 9 pól rozdzielonych na 9 wierszy (rozłożonych poziomo) i 9 kolumn (rozłożonych pionowo) pogrupowanych w kwadraty o wymiarach 3 x 3.

Każdy wiersz, kolumna i kwadrat (po 9 pól każdy) muszą być wypełnione cyframi od 1 do 9 bez powtarzania liczb w wierszu, kolumnie lub kwadracie.

 

Na początku gry w niektórych komórkach siatki są rozmieszczone liczby. Celem jest wypełnienie wszystkich pustych kwadratów liczbami od 1 do 9. Im więcej liczb masz w siatce Sudoku po uruchomieniu gry, tym łatwiejsza jest łamigłówka Sudoku. Trudniejsze łamigłówki Sudoku mają na początku tylko kilka wpisanych liczb, a najtrudniejsze łamigłówki mają tylko 17 liczb.

Jest tylko jeden warunek - każdy wiersz, każda kolumna i każdy mały kwadrat 3x3 po zakończeniu wypełniania muszą zawierać wszystkie cyfry od 1 do 9. Każda cyfra może być zawarta tylko raz w danym wierszu, kolumnie lub kwadracie.

 

W jednym wierszu, kolumnie lub kwadracie siatki każda cyfra musi pojawić się tylko raz.


✓Prawidłowo

✗Nieprawidłowo

W Internecie można znaleźć i przeczytać wiele na temat technik rozwiązywania Sudoku. Tutaj nie wyczerpiemy wszystkich technik rozwiązywania siatek Sudoku, ale podamy tylko wstępne wytyczne. W procesie rozwiązywania każdy może określić techniki, które mu pasują. Zachęcamy do zapoznania się z omówieniem poszczególnych technik w zakładce z artykułami.

Nie powtarzajcie żadnych liczb

Jak widzisz w lewym górnym kwadracie (otoczonym niebieską ramką), jest już wypełnionych 7 z 9 pól. Jedynymi brakującymi liczbami na tym polu są liczby 5 i 6. Patrząc na brakujące liczby w odpowiednim kwadracie, rzędzie lub kolumnie, możemy użyć procesu eliminacji i dedukcji, aby dowiedzieć się, które liczby musimy umieścić w pustych przestrzeniach.

Na przykład, w lewym górnym kwadracie wiemy, że musimy dodać 5 i 6, aby ukończyć kwadrat, ale po sprawdzeniu sąsiednich wierszy i kolumn wciąż  nie możemy określić która cyfra powinna być wpisana. Oznacza to, że będziemy musieli zignorować lewy górny kwadrat i spróbować wypełnić kolejną część siatki.

 

Nie próbuj zgadywać

Sudoku to gra oparta na logice, więc nie musisz próbować zgadywać. Jeśli nie wiesz, jaką cyfrę umieścić w danym polu, przeglądaj pozostałe części siatki, aż zobaczysz możliwość umieszczenia liczby. Nie próbuj się spieszyć - Sudoku polega na cierpliwości, inspiracji i rozeznaniu wzorców, nie na szczęściu i zgadywaniu.

Użyj procesu eliminacji

Co oznacza używanie „procesu eliminacji” podczas grania w Sudoku? Oto przykład. W siatce Sudoku (pokazanej poniżej) brakuje tylko kilku liczb w skrajnej lewej kolumnie pionowej (otoczonej niebieskim): 1, 5 i 6.

Jeden sposób, aby dowiedzieć się, którą liczbę, w której kolumnie należy umieścić, wykorzystuje „proces eliminacji” poprzez sprawdzenie, które inne liczby są już zawarte w każdym kwadracie - ponieważ w żadnym kwadracie, wierszu lub kolumnie liczby nie mogą się powtarzać.

W tym przypadku możemy szybko zobaczyć, że liczba 1 występuje w lewym górnym kwadracie i w górnym środkowym kwadracie (liczby otoczone czerwonym). Oznacza to, że jest tylko jedno miejsce, w którym możemy umieścić 1 - na kwadracie oznaczonym kolorem zielonym. W ten sposób działa proces eliminacji Sudoku - spójrz, które miejsca są wolne, których liczb brakuje, a następnie odliczając na podstawie miejsca liczb w siatce, znajdziesz liczby, które należy umieścić.

Zasady Sudoku nie są na ogół skomplikowane, ale gra ma nieskończenie wiele wariantów z milionami różnych kombinacji i dużą różnorodnością poziomów trudności. Wszystko to jednak opiera się na prostych zasadach: logicznie myśląc wypełniamy puste pola cyframi od 1 do 9, pamiętając o tym, że cyfry liczby nie mogą się powtarzać w kwadracie, rzędzie lub kolumnie.