Rozwiązywanie Sudoku pomaga w zachowaniu dobrej kondycji intelektualnej

Rozwiązywanie Sudoku pomaga w zachowaniu dobrej kondycji intelektualnej

Zapomnij o witaminach i ćwiczeniach - jeśli chcesz zapobiec osłabieniu zdolności umysłowych, spróbuj Sudoku, twierdzą naukowcy.

Badania dowodzą, że w utrzymaniu sprawności intelektualnej najważniejszą rolę odgrywa trening umysłowy i tylko on daje dobre rezultaty.

W Wielkiej Brytanii około 820 000 osób cierpi na demencję, z czego najwięcej zachorowań jest na chorobę Alzheimera.

Niektóre badania pokazują, że ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko demencji, podczas gdy inne badania pokazują, że rozwiązywanie krzyżówek, gra w karty lub korzystanie z komputera są również pomocne. Jednak pacjenci i lekarze mogą znaleźć sprzeczne informacje na temat dezorientacji, mówi dr Raza Naqi z University of Toronto w Kanadzie, który dokonał przeglądu. Jego zespół dokonał przeglądu 32 badań z udziałem około 25 000 zdrowych pacjentów w wieku 65 lat i starszych. W większości przypadków badania nad lekami, terapią hormonalną, suplementami witaminowymi, miłorząbem, omega 3 i dehydroepiandrosteronem (DHEA) nie wykazały pozytywnego działania. Aktywność fizyczna przynosi niewielkie korzyści - mówi Canadian Medical. Tylko trening umysłowy, który jest uwzględniony w trzech badaniach, pokazuje za każdym razem pozytywny wynik. Dr Nakhi powiedział: „W jednym badaniu pacjenci znacznie poprawili pamięć podczas pięcioletniego okresu obserwacji”.

W innym badaniu naukowcy testują ludzi za pomocą codziennych zadań, takich jak znajdowanie numeru w książce telefonicznej. Ci, którzy przeszli program treningu umysłowego, zrobili lepiej. Dr Naqi wzywa do bardziej „dostępnych” badań w celu poprawy umiejętności umysłowych, takich jak krzyżówki i Sudoku. Mówi, że jest to przypadek, w którym albo używasz tego, co masz, albo tracisz, więc zaleca się, aby jego pacjenci pozostawali tak długo, jak to możliwe, aktywni psychicznie i psychicznie, niezależnie od tego, jak stymulują tę aktywność. Gry Sudoku są wspaniałą pomocą.